Zasłony z motywem kwiatowym- uniwersalny sposób na wiosnę we wnętrzu

Kwiaty jako klasyczny element dekoracyjny

Wszelkiego rodzaju dekoracje oparte na motywach roślinnych, kwiaty uprawiane w doniczkach, a także trzymane w wazonach, od zawsze stanowiły ważny element dekoracyjny wielu wnętrz. Aby jednak wyglądały efektownie i naprawdę cieszyły oko, wymagają wiele pracy, na którą nie każdy ma czas oraz ochotę. W takiej sytuacji ciekawą alternatywą na ożywienie mieszkania i wprowadzenie do niego odrobiny wiosenno- letniego klimatu mogą może być powieszenie w oknach zasłon z motywem kwiatowym.

Jaki wzór kwiecistych zasłon wybrać?

Zasłony w kwiaty to element zwracający uwagę i nadający wnętrzu charakteru, wiele osób obawia się jednak, że powieszone w oknach okażą się zbyt krzykliwe i przytłoczą pomieszczenie. Na szczęście wybór wzorów jest tak duży, iż bez problemu znaleźć można taki, który będzie odpowiedni do każdego wnętrza. Przed zakupem warto zwrócić jedynie uwagę na:

– wielkość kwiatowego wzoru

– kolorystykę motywu

– kolor tła

W przypadku problemu z podjęciem decyzji warto rozważyć delikatny wzór w pastelowych kolorach umieszczony na jasnym, najlepiej białym tle- będzie on dobrze wyglądał w większości pomieszczeń.

Do mieszkań w jakim stylu pasują zasłony w kwiaty?

Wybierając zasłony z motywem kwiatowym warto zwrócić także uwagę na styl, jaki dominuje w urządzeniu całego mieszkania lub pokoju. Właściciele wnętrz w stylu klasycznym lub skandynawskim powinni zdecydować się na jasne zasłony z kwiatami delikatnymi i subtelnymi. Podobnie w przypadku mieszkań urządzonych w stylu prowansalskim lub rustykalnym- obecność w oknie zasłon ozdobionych kwiatami wydaje się w tej sytuacji wręcz najlepszym rozwiązaniem. 

W przypadku stylu angielskiego lepszym wyborem będzie kompozycja na ciemnym, czarnym lub granatowym, tle przedstawiająca choćby bukiety róż. Dekoracja taka szczególnie efektownie wyglądać będzie na oknach o większych rozmiarach, w połączeniu z meblami w stylu kolonialnym. Ciemne zasłony udekorowane kwiatami w stonowanych kolorach będą stanowiły także ciekawy kontrast kolorystyczny we wnętrzach nowoczesnych, w wystroju których przeważają odcienie bieli.

Ponieważ na efekt końcowy wpływ ma całokształt pomieszczenia, decydując się na tak ozdobne zasłony warto resztę dekoracji zachować raczej w stylu stonowanym. Wybierając pozostałe tekstylia warto trzymać się tkanin gładkich, nawiązujących do zasłon jedynie kolorystyką. W przypadku wielbicieli wnętrz bardziej ekstrawaganckich nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by motyw obecny w oknie zastosować w roli dodatków w całym pomieszczeniu.